[Jeźdźcy polscy XVII w.] – Dwaj tzw. polscy jeźdźcy. Stefano della Bella. 1648-1650 r. 600,-
Akwaforta; tondo o śr. 17,5; odcisk płyty 19 x 18,5 (pl. 21,7 x 23,2)
Sygnowana na płycie p.d.: „S. D. Bella”. Rycina z cyklu „Jeźdźcy polscy, węgierscy i czarnoskórzy”, należącego do najsławniejszych i najlepszych prac Stefano della Belli (1610-1664), ukazującego
bogactwo typów, strojów i broni. Cykl wykonany został częściowo na podstawie szkiców przygotowanych w czasie wjazdu polskiego poselstwa Krzysztofa Opalińskiego do Paryża w 1645 r., ale ryciny wykonane zostały najprawdopodobniej już po powrocie artysty do Florencji. Cykl ten jest interesujący także ze względu na eksperymenty technologiczne, jakie rytownik przeprowadzał w trakcie ich przygotowywania. Stan dobry.
Lit.: J. Talbierska, Stefano Della Bella, Warszawa 2001, s. 184, poz. IV/37, ilustr. s. 433
Ilośc odsłon: 1117