Przezdziecki Aleksander, Rastawiecki Edward. Wzory sztuki średniowiecznej i z epoki Odrodzenia po koniec wieku XVIII w dawnej Polsce. Seria I. Warszawa i Paryż 1853-1855. Zakład chromolitograficzny M. Fajansa. Drukarnia Józefa Unger, frontispis (chromolitografia), k. tekstu [127], tabl. ryc. 48 (chromolitografie); tabl. ryc. 4 (litografie), 28,5 cm, opr. współcz. płsk z tłocz. i złoc., zach. przednia okł. zeszytowa. 5000,-
Wydanie 1. Monumentalne dzieło publikowane w formie zeszytów przez Aleksandra Przezdzieckiego i Edwarda Rastawieckiego, prezentujące wybrane zabytki sztuki polskiej od średniowiecza do XVIII wieku.
Było jednym z największych i najkosztowniejszych przedsięwzięć wydawniczych na rynku polskim w XIX w. Tekst równolegle w języku polskim i francuskim. Ozdobę dzieła stanowią chromolitografie (m.in. Henryka Waltera), wykonane według rysunków znanych malarzy i rysowników. Seria pierwsza prezentuje m.in.: Obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, Kielich Św. Wojciecha w Trzemesznie, Relikwiarz Katedry Kujawskiej, Ornat perłowy w Częstochowie, Talerz emaliowany króla Aleksandra, Skrzyneczkę na klejnoty królowej Bony, Oprawę od książki Zygmunta Augusta, Ołtarzyk hebanowy w skarbcu Częstochowskim, Buławy hetmańskie, Pochwę od szabli hetmana Żółkiewskiego. Niewielkie zażółcenia papieru, stan dobry.
Lit.: A. Banach, Polska książka ilustrowana 1800-1900, poz. 474
Ilośc odsłon: 579