Szytler Jan. Spiżarnia dostatecznie i przezornie urządzona dla dogodnego użytku mieyskich i wieyskich skrzętnych gospodyń czyli Zbiór i sposoby utrzymania oraz zachowania rozmaitego chleba, ciast, nabiału [...] słowem co na stół domowy [...] używać się zwykło. Wilno 1841. W Drukarni Dyecezalney. Nakładem Rubena Rafałowicza, s. [6], 138, [10], tabl. ryc. rozkł. 1 (litografia), adl.:
Książka kucharska z przepisami Jana Szyttlera. B.m., b.r., b.w., s. 223, [1], tabl. ryc.
rozkł. 2 (litografie), 17,5 cm, opr. z epoki, płsk, brzegi kart prószone. 1200,-
Poz. 1. Zbiór rozmaitych przepisów i porad do stosowania w codziennej kuchni – od przechowywania chleba po karmienie raków kaszą. Napisany przez Jana Szytlera (1763-1850), kucharza na dworze Stanisława Augusta, autora pierwszych polskich popularnych książek kucharskich, poradników gospodarskich, a także „Kuchni myśliwskiej” i „Poradnika dla myśliwych”. Poz. 2. Brak karty tytułowej uniemożliwia ostateczną identyfikację wydania. Książka zawiera przepisy i całe rozdziały zaczerpnięte z innych prac (m.in. „Kucharki oszczędnej” z 1835 r.). Zawiera m.in. receptury na: ser gorczycowy, śledzie pieczone, chleb zajęczy, fląderki, zupę białą z bulionu. Na tabl. przedstawienia trufli oraz aranżacji nakrycia stołu. W poz. 2 brak k. tyt. i k. z końca. Zabrudzenia, zaplamienia i zażółcenia w tekście. Stan dobry. Poz. 1 oprawiona jako 2. Bardzo rzadkie.
Ilośc odsłon: 573