[Wydawnictwa polskie na Bliskim Wschodzie]. Wańkowicz Melchior. De profundis. Palestyna – Tel-Aviv 1943. Wyd. „Przez Lądy i Morza”, s. 158, [2], 21,5 cm, opr. ppł. wyd., oraz:
Szułdrzyński Jan. Dziejowa idea państwa polskiego. Jerozolima 1943. Druk. „Moriah” (Biblioteka „Orła Białego”), s. 101, [1], 22,5 cm, oryg. okł. brosz., oraz:
Słowacki Juliusz. Podróż na wschód; oprac. Łukasz Kurdybacha. Jerozolima 1944. MWRiOP (Szkolna Biblioteczka na Wschodzie pod red. .., t. 50), s. 236, [1], ilustr., 18 cm, oryg. okł. brosz., oraz:
Obertyńska Beata. Otawa. Wiersze dawne i nowe [przedm. Janina Pilatowa]. Jerozolima 1945. Sekcja Wyd. Jednostek Wojska na Śr. Wsch., s. 112, portr., 17 cm, oryg. okł. brosz., oraz:
Czukowski K.(ornij). Bajki; wolny przekład Władysława Broniewskiego [projekt okł. i ilustr. Zygmunta Kowalewskiego]. Jerozolima 1945. MWRiOP (Szkolna Biblioteczka na Wschodzie pod red. Ł. Kurdybachy, t. 90), s. 68, 17,5 cm, oryg. okł. brosz. 240,-
Zbiór książek z zakresu literatury oraz publicystyki historycznej wydanych w czasie II wojny na Bliskim Wschodzie, gdzie znalazły się jednostki armii polskiej oraz polscy uchodźcy cywilni. Wśród pozycji literackich na uwagę zasługują wiersze lwowskiej poetkiBeaty Obertyńskiej, żołnierza Armii Polskiej na Wschodzie, która przeszła piekło sowieckich łagrów. W zbiorze również: krytyczne naukowe wydanie wspomnień Juliusza Słowackiego z rocznej podróży do Grecji, Egiptu i Jerozolimy. Spośród szkiców historycznych znalazła się broszura Jana Szułdrzyńskiego o ideałach federacyjnych w dziejach Polski oraz dzieło Melchiora Wańkowicza na temat myśl syjonistycznej w XIX-XX w., kwestii Palestyny oraz przebudzenia narodowego wśród Żydów. Niewielkie przebarwienia i przetarcia opraw, poza tym stan dobry i bardzo dobry.
Ilośc odsłon: 373