Rodecki Franciszek. Obraz jeograficzno-statystyczny Królestwa Polskiego. Warszawa 1830. Nakładem autora. W drukarni Antoniego Gałęzowskiego i Kompanii, folio, k. tyt., 6 arkuszy tablic, 1 mapa (litografia kolorowana liniowo), bez opr. 800,-
Komplet. Opis Królestwa Polskiego opracowany przez Franciszka Rodeckiego (ok. 1785-1831), doktora medycyny, geografa i poetę (konsultowany m.in. z J. Lelewelem, Ł. Gołębiowskim i J. Miklaszewskim). Szczegółowa, litografowana mapa Królestwa Polskiego (48,5 x 59,5 cm), wyrysowana przez Seweryna Oleszczyńskiego (1801-1876) w Warszawskim Instytucie Litograficznym Szkolnym. Całość składał Karol Szymon Dayczer. Dekoracyjny kartusz tytułowy, z herbem Królestwa Polskiego, herbami województw oraz sentencjami. Na mapie zaznaczone trąbkami stacje pocztowe. Dookoła liczne objaśnienia (m.in.: tabella poczt i traktów głównych; wykaz znaczniejszych miast, wsi, zamków, klasztorów; wykaz abecadłowy gór, rzek, jezior, bagien; podział kraju na województwa i diecezje). Na pięciu tablicach liczne dane dotyczące podziału administracyjnego i kościelnego Królestwa, miast i miasteczek, ludności, stosunków wyznaniowych, monetarnych, a także informacje o faunie i florze. Na szóstej tablicy spis treści. Na marginesie mapy pieczątka (ekslibris) Tomasza Manuszewskiego, na marginesach wszystkich tablic pieczątki kolekcji znanego lwowskiego architekta Jana Sas Zubrzyckiego. Drobne zabrudzenia i uszkodzenia marginesów, charakterystyczne plamki. Karta tyt. po konserwacji. Rzadkie.
Ilośc odsłon: 459