Lubomirski Edward. Obraz historyczno-statystyczny Wiednia. Oryginalnie 1815 r. wystawiony. Z planem tegoż miasta. Warszawa 1821. B.w., s. [4], 488, [12], plan Wiednia (miedzioryt rozkł.), 19 cm, opr. z epoki płsk z szyldzikiem i złoc., brzegi kart barwione. 400,-
Wydana anonimowo praca Edwarda Kazimierza Lubomirskiego (1796-1823), poety i dyplomaty, zwolennika literatury romantycznej. Książka powstała w wyniku obserwacji autora poczynionych w latach 1815-1816. Zawiera informacje na temat położenia i historii Wiednia, wieloaspektowy opis ludności, charakterystykę literatury niemieckiej oraz wydarzeń kongresu wiedeńskiego. Na końcu rozkładany plan Wiednia. Ze względu na umieszczone w treści demokratyczne i patriotyczne akcenty oraz krytyczne uwagi na temat kongresu wiedeńskiego, wkrótce po wydaniu książka została skonfiskowana i częściowo zniszczona przez cenzurę carską. Efektowna oprawa z epoki: grzbiet płaski, sześciopolowy, podkreślony złoconymi liniami, pomarańczowy szyldzik z tytulaturą. Nieaktualne pieczątki własnościowe, na karcie tyt. wpis własnościowy „J. Miączyński”. Ładny egzemplarz. Rzadkie.
Lit.: J. W. Gomulicki, Nowe książki, nr 21, s. 1326
Ilośc odsłon: 396