Lisicki Henryk. Aleksander Wielopolski 1803-1877. T. 1-4 (w 4 wol.). Kraków 1878-1879. Nakładem i czcionkami Drukarni „Czasu”, s. VIII, 451, portret 1; [4], XLVI, [2], 463; XXXI, [1], 544; VIII, 494, 24 cm, opr. jednolita z epoki płsk ze złoc. napisami na grzbiecie, brzegi kart prószone. 1200,-
Obszerna biografia margrabiego Aleksandra Wielopolskiego opracowana przez Henryka Lisickiego (1839-1899), historyka, współpracownika konserwatywnych czasopism zaboru pruskiego i austriackiego. Monografia powstała na zamówienia syna margrabiego, Zygmunta, na podstawie udostępnionych autorowi materiałów z archiwum rodzinnego. „Jest to apologia konserwatywnych poglądów i ugodowej polityki Wielopolskiego połączona z namiętnym potępieniem powstań narodowych, zwłaszcza styczniowego” (Słownik historyków polskich). Duże partie książki zajmują wydane źródła, m.in. na początku tomu drugiego znajduje się Ustawa Konstytucyjna Królestwa Polskiego, w tomie czwartym przedrukowano pisma i listy margrabiego. Na początku tomu pierwszego portret. Oprawa jednolita z epoki: czarne półskórki ze złoconymi napisami, brzegi kart prószone. Nieaktualne pieczątki własnościowe. Niewielkie otarcia oprawy, miejscami w tekście marginalia i podkreślenia, poza tym stan dobry. Ładny komplet. Rzadkie.
Ilośc odsłon: 300