„Kraków. Polska. Pologne. Poland. Polen. Polskie Koleje Państwowe”. Warszawa 1926; 96 x 67 cm. 6000,-
Plakat sygnowany: „Według projektu Zygmunta Kamińskiego”. Plakat odbity w zakładzie Koziańskich na zlecenie Polskich Kolei Państwowych (powołanych w 1926 r. rozporządzeniem prezydenta Mościckiego). Powstanie PKP spowodowało rozwój turystyki, a tym samym wpłynęło na wzrost zapotrzebowania na plakat turystyczny (często zamawiany przez Ministerstwo Komunikacji). Z. Kamiński (1888-1969), grafik, rysownik, ilustrator. Wykształcony w SSP w Warszawie oraz w Krakowie i Paryżu. Od 1915 r. związany z Wydziałem Architektury Politechniki Warszawskiej (do 1960 r. profesor w Katedrze Rysunku Odręcznego, Malarstwa i Rzeźby), należał także do wielu ugrupowań artystycznych (m.in. „Rytmu”, „Rytu”, KAGR). Wystawiał swoje prace od 1908 r., otrzymując liczne nagrody (np. złoty medal na wystawie paryskiej 1925 r.). Po konserwacji, zdublowany na płótnie.
Lit.: A. Szablowska, M. Seńkiw, Plakat polski, Warszawa 2009, s. 209, poz. 237, il
Ilośc odsłon: 361