Goethe Johann Wolfgang. Faust. Przekład Józefa Paszkowskiego. Kraków 1882. Wydanie Redakcyi „Przeglądu Polskiego”, W Drukarni „Czasu” pod zarządem Józefa Łakocińskiego, s. 500, adl.:
Faust. Opera w 5 aktach. L. Barbier i M. Carré. Muzyka K. Gounoda. Tłomaczył pod muzykę i streścił Ignacy Ziółkowski. Wydał F. Syrewicz. Warszawa 1924. Drukarnia Teatralna F. Syrewicza i S-ki, s. 15, 21 cm, opr. artystyczna Heleny Karpińskiej, płsk z tyt. i zwięzami wypukłymi na grzbiecie. 500,-
Pierwszy polski przekład Fausta dokonany przez Józefa Paszkowskiego (1817-1861), znakomitego tłumacza, także dzieł Szekspira. Rękopis tłumaczenia został ukończony ok. 1860 r., ukazał się w druku jednak wiele lat później. Dołączono i współoprawiono mniejszy druczek (15 cm), z wydaniem opery „Faust” z 1924 r. Oprawa artystyczna Heleny Karpińskiej (niesygnowana):półskórek jasnowrzosowy, grzbiet podzielony zwięzami na sześć pól, w polu drugim tłoczona tytulatura, w pozostałych tłoczone ozdobniki, na licach i wyklejkach pap. marm. Nieaktualne znaki własnościowe. Stan bardzo dobry.
Ilośc odsłon: 552