Chmielowski Piotr. Kobiety Mickiewicza, Słowackiego i Krasińskiego. Zarys literacki. Wydanie czwarte, poprawione i powiększone. Z illustracyami. Kraków 1895. L. Zwoliński i Spółka, s. [6], III, [1], 275, [1], IV, portretów 10 (cynkografie), 27 cm, opr. luksusowa z epoki, płsk z szyldzikami i złoc. 800,-
Jedna z najgłośniejszych prac Piotra Chmielowskiego, będąca wnikliwym studium postaci kobiecych opisywanych przez trzech wieszczów. Zawiera m.in. rozdziały: Strona uczuciowa Mickiewicza; Juliusz Słowacki i miłość; Jak Krasiński pojmował miłość; Ideały. Książka ozdobiona 10 cynkografiami według rysunków m.in. M. E. Andriollego, T. Maleszewskiego, J. Pankiewicza, H. Piątkowskiego. Oprawa luksusowa z epoki wykonana w warszawskim zakładzie introligatorskim Antoniego Chodowieckiego (sygnowana ślepym tłokiem: „A. Chodowiecki / Warszawa” oraz nalepką: „Introligatornia / A. Chodowiecki / Warszawa”): półskórek brązowy, na grzbiecie dwa szyldziki ze złoconą tytulaturą, wyklejki ozdobne. Oprawa prezentowana była na wystawie „Introligatorstwo warszawskie”, zorganizowanej w dniach 5 X–20 XI 2005 r. w Muzeum Historycznym m.st. Warszawy. Niewielkie otarcia i zaplamienia oprawy, poza tym stan dobry. Ładny egzemplarz.
Lit.: A. Banach, Polska książka ilustrowana 1800-1900, poz. 860.
Ilośc odsłon: 534