222. Flawiusz Józef. Dzieje wojny żydowskiej przeciwko Rzymianom. Z oryginału greckiego wydania J. Destinona i Benedykta Niesego na język polski przetłomaczył, przedmową, uwagami, skorowidzem etc. zaopatrzył Andrzej Niemojewski. Warszawa 1906
Flawiusz Józef. Dzieje wojny żydowskiej przeciwko Rzymianom. Z oryginału greckiego wydania J. Destinona i Benedykta Niesego na język polski przetłomaczył, przedmową, uwagami, skorowidzem etc. zaopatrzył Andrzej Niemojewski. Warszawa 1906. Nakładem Grona Członków Stow. Wzaj. Pomocy Pracowników Handlowych Wyz. Mojżesz. w Warszawie, s. XXXIX, [1], 575, tabl. genealog. 3 (rozkł.), plany 2 (w tym 1 kolor.), 25 cm, opr. artystyczna F. J. Radziszewskiego, pełna skóra. 12 000,-
Jedno z głównych dzieł Józefa Flawiusza (ok. 37 – ok. 103), historyka żydowskiego, wodza powstania w Galilei. Luksusowa oprawa artystyczna wykonana przez Franciszka Joachima Radziszewskiego, sygnowana ślepym tłokiem na tylnej okładzinie: pełna skóra, grzbiet 6-polowy, w jednym polu tłoczona złotem tytulatura, w pozostałych ozdobniki nawiązujące do treści dzieła. Skóra obu okładzin obwiedziona ramkami uzyskanymi z naprzemiennego tłoczenia złotem i na ślepo linii i szlaczków, powierzchnia jednej ramki malowana czerwoną farbą. Dublura z użyciem różnych gatunków skór i zdobień, tworzy kompozycję bogatszą niż zdobienie okładzin. W centrum na prostokącie cielęcej skóry wytłoczony złotem cytat z Ewangelii św. Mateusza i św. Łukasza (Mat., XXIV, 2; Łuk. XXI, 27-31), zaczynający się od słów: „ale oni wołali: ukrzyżuj Go, ukrzyżuj. Krew jego na nas i na syny nasze.” Na marginesie znak właściciela: wizerunek salamandry i inicjały „MM”. Tylna dublura ze zdobieniami analogicznymi co przednia, w centrum na skórze cielęcej wyciśnięty złotem tekst Kepplera, zaczynający się od słów: „I tak padło serce i duma Państwa i ludu żydowskiego – pozostały tylko szczątki muru Salomona – mur płaczu...”. Wyklejki z jedwabnej, bordowej mory. Górne obcięcie bloku złocone z malowanym znakiem Cesarstwa Rzymskiego: „SPQR” – Senatus Populus Que Romanus i orłem ciskającym pioruny w gwiazdę Dawida. Zachowany płócienny futerał. Stan bardzo dobry. Piękny egzemplarz.
Ilośc odsłon: 432