Rapacki Józef. Z dawnej i niedawnej Warszawy. Album typów ulicznych. 20 autolitografji. Warszawa b.r. [1926]. Nakładem „Biblioteki Domu Polskiego”, odbito drukiem offsetowym w Zakł. Graficznych B. Wierzbicki i S-ka, tabl. ilustr. 20, 50 cm, opr. kart. wyd. 1200,-
Teka zawiera 20 plansz według autolitografii Józefa Rapackiego; plansze o wym. 49 x 34 cm, sygnowane monogramem wiązanym na kamieniu. Jedna z najbardziej znanych prac w dorobku artysty, przedstawiająca charakterystyczne postacie warszawskich ulic początku XX stulecia: rzemieślników (m.in. druciarza, kominiarza), żebraków, domokrążców, mieszczan. Józef Rapacki (1871-1929), ceniony i popularny malarz, niemal całe życie związany z Warszawą i Mazowszem, tworzący głównie pejzaże mazowieckich wsi. Poza malarstwem i rysunkiem uprawiał także grafikę – autolitografię czarno-białą i barwną. Według I. Tessaro-Kosimowej („Warszawa w starych albumach”, Warszawa 1978, s. 77, poz. 345-364) „Album typów ulicznych” ukazał się po raz pierwszy około 1915 r. W 1926 r. został wydany ponownie przez „Tygodnik Ilustrowany” jako premium dla czytelników (patrz: SAP, t. VIII, s. 224). Uszkodzenia i zabrudzenia teki (brzegi wzmocnione taśmą), brzegi plansz wzmocnione od tyłu taśmą papierową (bez szkody dla kompozycji), drobne ubytki pap. i przedarcia, poza tym stan dobry.
Lit.: M. Grońska, Grafika w tece, książce i albumie, s. 271, poz. 46.
Ilośc odsłon: 470