Fajans Maksymilian. Album zawierające widoki brzegów Wisły. Serya I. Dedykowane JW. Andrzejowi hr. Zamojskiemu. Warszawa b.r. (1854). Nakładem autora, k. [1], tabl. ryc. 6 (litografie), 26 cm, opr. współcz. płsk (zachowane okł. wyd. brosz.). 1500,-
Teka litografii przedstawiających widoki miejscowości nadwiślańskich od Warszawy po Toruń: panorama Warszawy z brzegu praskiego (z rogatkami u wjazdu na most), warszawskie Bielany (z charakterystycznym dla tego czasu parostatkiem na pierwszym planie), panorama Płocka ze wzgórzem katedralnym, Włocławek od strony Wisły, Bobrowniki (ruiny zamku krzyżackiego) oraz Ciechocinek (ze spacerującymi w parku zdrojowym kuracjuszami). Na karcie tytułowej oraz powtórzona na okładce litografia z alegoryczną kompozycją dotyczącą wiślanej żeglugi parowej. Wszystkie grafiki (pl. o wym. 24,5 x 32) opatrzone tytułami i sygnowane na kamieniu. Litografował Maksymilian Fajans (1827-1890), prowadzący od 1853 r. słynny warszawski zakład. Ilustracje powstały według rysunków samego Fajansa oraz Alfonsa Matuszkiewicza (ok. 1822-1878), a także Fryderyka Skarbka (1792-1866), historyka i literata, który jako amator uprawiał malarstwo krajobrazowe (oraz wzorowane na fotografiach Karola Beyera, ojca polskiej fotografii). Teka powstała z okazji uruchomienia w 1848 r. żeglugi na Wiśle na trasie Warszawa – Płock i zadedykowana została hr. Andrzejowi Zamojskiemu (1800-1874), działaczowi politycznemu i gospodarczemu, założycielowi Spółki Żeglugi Parowej. Na odwrocie plansz pieczęć własnościowa „Ze zbiorów Henryka Bednarskiego we Lwowie”. Stan bardzo dobry. Rzadkie.
Ilośc odsłon: 424