Uniechowski Antoni (1903-1976) – Mikołaj Radziwiłł „Sierotka” w Rzymie (ilustracja do poematu Juliusza Słowackiego „Preliminaria peregrynacji do Ziemi Świętej J. O. księcia Radziwiłła”). 1959 r. 3400,-
Akwarela, tusz, papier; 20 x 29 (w świetle oprawy)
Sygnowany inicjałami: „AU”. Antoni Uniechowski, wybitny polski rysownik i ilustrator, autor najlepszych historycznych scen z przeszłości Polski, jakie ukazały się po wojnie w kultowych wydaniach klasyki literatury polskiej. Przez wiele lat współpracował z „Przekrojem”, projektował scenografie, plakaty, ale przede wszystkim ilustrował dzieła klasycznej literatury polskiej i światowej. Obok ilustracji do poematu Juliusza Słowackiego, wykorzystanej w edycji PIW z 1959 r., Uniechowski wykonał bardziej „skończoną”, oferowaną wersję rysunku, która posłużyła mu do dekoracji własnego, staromiejskiego mieszkania w Warszawie. Stan dobry. Akwarela oprawiona w ramę.
Ilośc odsłon: 473