166. Norblin Jan Piotr (1745-1830) – „Wskrzeszenie Łazarza większe”. Ok. 1775-1780 r.
Norblin Jan Piotr (1745-1830) – „Wskrzeszenie Łazarza większe”. Ok. 1775-1780 r. 900,-
Akwaforta; 18,3 x 16,6 (pl. 18,9 x 17,2)
Jan Piotr Norblin, malarz, grafik, rysownik, pochodzenia francuskiego, w latach 1774-1804 pracujący w Polsce, bardzo zasłużony dla rozwoju polskiej grafiki. Niesygnowana i niedatowana praca artysty, nawiązująca do tematu biblijnego wskrzeszenia Łazarza, opracowana w duchu dzieł wielkiego mistrza – Rembrandta (zarówno obrazu olejnego z 1630 r., jak i prac graficznych). Uważana za jedną z najwybitniejszych w jego dorobku, budująca nastrój przy pomocy operowania światłem, mistrzowska także w zakresie technicznym. Dorobione marginesy, poza tym stan dobry.
Lit.: P. Smolik, Jana Piotra Norblina prace rytownicze, Łódź 1934 r., s. 48, poz. 70
Ilośc odsłon: 336