159. Chodowiecki Daniel (1726-1801) – Satyra na nieuczciwych wydawców („Werke der Finsternis”). 1781 r.
Chodowiecki Daniel (1726-1801) – Satyra na nieuczciwych wydawców („Werke der Finsternis”). 1781 r. 1200,-
Akwaforta; 18 x 25,3 (pl. 21,8 x 27,8)
Sygnowana na płycie: „D. Chodowiecki del. & sc. 1781”. Rycina przygotowana przez cenionego grafika Daniela Chodowieckiego (1726-1801), urodzonego w Gdańsku, działającego w Berlinie. Wykonana na zamówienie berlińskiego wydawcy Himburga, jest satyrą na nieuczciwych wydawców (uczciwy wydawca rozbierany przez nieuczciwych, wobec śpiącej Sprawiedliwości). Rycina Chodowieckiego posłużyła nieznanemu rytownikowi do przygotowania w 1794 r. pracy poświęconej 3 rozbiorowi Polski. Kompozycja odwrócona ukazywała króla Stanisława Augusta obdzieranego z szat przez Katarzynę II, wspieraną przez Fryderyka II i Józefa II, w obecności śpiącej Sprawiedliwości, na tle bitwy, co mogło być nawiązaniem do wydarzeń insurekcji kościuszkowskiej. Stan dobry. Mocna odbitka.
Lit.: W. Engelmann, Daniel Chodowiecki’s, Leipzig 1857 s. 206, 207 poz. 394; E. Łomnicka-Żakowska, Ryciny Daniela Chodowieckiego w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Warszawa 2010, s. 175, poz. 234
Ilośc odsłon: 364