152.
[Ubiory ludu polskiego] – Mazury. Mazoviens. Wg rys. W. Gersona. 1855 r.
[Ubiory ludu polskiego] – „Mazury. Mazoviens”. Wg rys. W. Gersona. 1855 r. 1200,-
Litografia ręcznie kolorowana; 26 x 20 (w świetle p-p)
Scenka rodzajowa – dwie kobiety i mężczyzna rozmawiający na tle wiejskiej zagrody. Rycina pochodzi z albumu „Ubiory ludu polskiego”, wydanego przez Franciszka Daziaro w 1855 r. Autorem rysunków był Wojciech Gerson (1831-1901), znany warszawski malarz. Gerson w latach 50. XIX w. wędrował po Polsce, jak opisywał później, podróże te „pozostały skarbem doświadczenia i umiejętności na całe życie”. Przygotowane wówczas studia rysunkowe zostały przeniesione na kamień przez Emila Desmaisonsa (1812-1880), w zakładzie litograficznym Lemerciera w Paryżu. Stan dobry. Litografia oprawiona w ramę 37 x 30 cm. Bardzo mocny, ładny kolor (patrz poz. następne).
Ilośc odsłon: 312