149. [Rokitna] – „Szarża pod Rokitną”. Ryt. St. Mrożewski. 1936 r.
[Rokitna] – „Szarża pod Rokitną”. Ryt. St. Mrożewski. 1936 r. 1800,-
Drzeworyt na bibułce; 25,5 x 29,2 (pl. 27,8 x 30,8)
Sygnowany ołówkiem: „Szarża pod Rokitną”; „Stef. Mrożewski Londyn 1936” oraz monogramem na klocku. Stefan Mrożewski (1894-1975), wielka postać wśród polskich drzeworytników okresu międzywojennego, uczeń Wł. Skoczylasa, członek ZPAG i Rytu. Przed 1939 r. mieszkał i tworzył w Paryżu, Londynie i Amsterdamie. Oferowana grafika, z cyklu „Historia Polski”, ukazuje słynną szarżę ułanów 2 szwadronu II Brygady Legionów Polskich pod dowództwem rotmistrza Zbigniewa Dunin-Wąsowicza w dniu 13 czerwca 1915 r. na pozycje Rosjan. Po konserwacji, stan dobry.
Lit.: A. Pietrzak, Czarodziej rylca, katalog wystawy BN 2004, s. 92, poz. 156
(Patrz tablica XVI)
Ilośc odsłon: 380