[Europa w 1870 roku] – „Nouvelle Carte d’Europe dressée pour 1870”. Lit. P. Hadol. 1870 r. 800,-
Litografia kolorowana; 44,5 x 62,5 (cała karta)
Satyryczna mapa Europy, ukazująca poszczególne kraje pod postacią komicznych sylwetek (ludzi i zwierząt). Poniżej opis w języku francuskim, podkreślający napięcia istniejące w ówczesnej Europie, które wkrótce doprowadziły do wybuchu wojny francusko-pruskiej (m.in. Prusy jako grubas – Bismarck, trzymający w jednym ręku Belgię i Holandię, w drugim Austrię, leniwa Hiszpania leżąca i paląca papierosa, Wielka Brytania jako starsza pani trzymająca na smyczy psa – Irlandię). Jedna z najbardziej znanych prac Paula Hadola (1835-1875), francuskiego ilustratora, rysownika i karykaturzysty, współpracującego z licznymi pismami francuskimi. Mapa zyskała dużą popularność i doczekała się kilku wersji językowych. Ślady składania, drobne uszkodzenia marginesów, poza tym stan dobry.
Ilośc odsłon: 498