[Wielka Emigracja] – „Dokładny wizerunek Matki Boskiey Częstochowskiey”. Z „Album Wileńskiego”.1851-1852 r. 2400,-
Chromolitografia; 64,5 x 49,5 (cała plansza)
Wysokiej klasy chromolitografia (tło i szczegóły złocone), ukazująca wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej (poniżej opis po polsku i francusku oraz dedykacja dla hrabiny Augustowej Potockiej). Grafika pochodzi z „Album Wileńskiego”, wydawanego w Paryżu przez J. K. Wilczyńskiego. Było to monumentalne, publikowane latami wydawnictwo, przy współpracy wielu wybitnych artystów (polskich i francuskich), mające upamiętnić świadectwa chwalebnej polskiej historii (w serii ukazywały się widoki zabytków, dzieł sztuki, portrety wielkich Polaków). Wydawnictwo tworzone było, tak jak u Mickiewicza, z tęsknoty za utraconą Ojczyzną: „Panno Święta, co Jasnej bronisz Częstochowy…”. Chromolitografia Saint-Marie Ludovica Moulina (1809-?), litografa francuskiego, odbita w paryskim zakładzie Lemerciera (wg prospektu Wilczyńskiego: „wizerunek [...] podług rysunku na ten cel zdjętego na miejscu”). Stan bardzo dobry.
Lit.: J. Jaworska, Album Wileńskie [w:] Rocznik Muzeum Narodowego w Warszawie, t. XX, 1976, s. 246, poz. 22
Ilośc odsłon: 477