[Powstanie listopadowe – satyra polityczna] – „Nowy kolor ? Do diabła !...Płomień Pragi?...Krew polska ?...” („Une nouvelle couleur ? dam ! ... Flamme de Praga ? ... sang Polonais ? ...”). Wg rys. J. J. Grandville. 1831 r. 400,-
Litografia ręcznie kolorowana; 15,5 x 18,3 (pl. 25,3 x 31,4)
Satyra na obojętność społeczeństwa francuskiego wobec trwającego powstania listopadowego, kiedy Polacy zyskiwali przewagę, a pomoc państw zachodnich mogłaby zmienić losy powstania. Scena u modystki, w centrum elegancki dandys, wokół niego kobiety dekorujące kapelusze (fryzury wszystkich ozdobione są krwistoczerwonymi kokardami). Powyżej przedstawienia: „La Caricature (Journal) N° 47”; poniżej tytuł po francusku oraz sygnatury: „J. J. Grandville del.” (Jean Ignace Isidore Grandville (1803-1847), rysownik, akwarelista, karykaturzysta i litograf francuski). Opublikowane 14 kwietnia 1831 r. Stan dobry.
Lit.: L. Gadon, Wielka Emigracja po powstaniu listopadowym, Paryż b.r., ilustr., s. 81.
Ilośc odsłon: 408