143. [Somosierra] – „Bitwa pod Somo Sierra. Bataille de Somo Sierra.” Ryt. P. L. Debucourt. 1818 r.
[Somosierra] – „Bitwa pod Somo Sierra. Bataille de Somo Sierra.” Ryt. P. L. Debucourt. 1818 r. 9000,-
Akwatinta; 56,5 x 76 (w świetle oprawy 66 x 84)
Najsławniejsza rycina poświęcona bitwie. Pod kompozycją tytuł po polsku i francusku oraz sygnatury: „H. Vernet del.” oraz „Debucourt sculp.”; w obrębie kompozycji: „H. Vernet fecit 1816”, „Gravé par Debucourt 1818”. Scena po sławnej szarży polskich szwoleżerów na pozycje Hiszpanów – pomiędzy żołnierzami oraz rannymi grupa dowódców na koniach: J. N. Dziewanowski, J. Kozietulski, P. Dautancourt oraz W. Krasiński. Dowódca szwoleżerów, Wincenty Krasiński, zleciwszy namalowanie obrazu, kazał przedstawić się wśród żołnierzy okrytych sławą, mimo iż naprawdę nie był pod Somosierrą i nie uczestniczył w bitwie. Autorem pierwowzoru malarskiego był Horacy Vernet (1789-1863), znakomity malarz i litograf francuski, specjalizujący się w scenach historycznych i bitewnych. Grafikę przygotował Philibert Louis Debucourt (1755-1822), malarz i rytownik francuski, mistrz akwatinty. Był on autorem (także z Vernetem) znanej sceny śmierci Poniatowskiego w nurtach Elstery. Niewielkie przebarwienia marginesów, minimalny retusz na powierzchni ryciny (poza kompozycją główną). Stan dobry. Rycina oprawiona w ramę. Rzadkie.
Ilośc odsłon: 333