142. [Niemcewicz w Ameryce] – „Mieszkanie Juliana Niemcewicza w Ameryce”. Ryt. Z. Vogel. Pocz. XIX w.
[Niemcewicz w Ameryce] – „Mieszkanie Juliana Niemcewicza w Ameryce”. Ryt. Z. Vogel. Pocz. XIX w. 800,-
Akwaforta; 10 x 17,5 (pl. 10,5 x 18,1)
Sygnowana na płycie: „Julian Niemcewicz del:” oraz „S. Vogel sc:” Rycina według rysunku Juliana Ursyna Niemcewicza (1758-1841), uczonego i literata. Autorem ryciny jest Zygmunt Vogel (1764-1826), wybitny polski malarz – akwarelista, pracujący na dworze Stanisława Augusta Poniatowskiego, znany przede wszystkim jako autor widoków zabytków, miast i miasteczek. Niemcewicz przebywał w Ameryce dwukrotnie – w latach 1797-1802 oraz 1804-1807. Obok działalności politycznej i pisarskiej, zajmował się także twórczością artystyczną, rysował karykatury, portrety i krajobrazy. Drobne zagniecenie i niewielkie zabrudzenia, poza tym stan dobry.
Lit.: SAP, t. 6, s. 58
Ilośc odsłon: 295