Poniatowski Józef (1763-1813), książę, wódz armii polskiej, marszałek Cesarstwa. Ryt. J. Pichler wg J. Grassiego. 1790 r. 8000,-
Mezzotinta; 37,8 x 26,2 (2-3 mm margines)
Jeden z najwcześniejszych i najpiękniejszych portretów księcia Józefa Poniatowskiego. Ujęty do pasa, w mundurze z gwiazdą Orła Białego, wsparty na szabli. W tle łuny pożarów, całość wpisana w owal. Poniżej napis: „Le Prince Joseph Poniatowsky.” oraz sygnatury. Grafika powstała według obrazu Józefa Grassiego (1757-1838), austriackiego malarza pochodzenia włoskiego, pracującego w Wiedniu, Warszawie (w latach 1792-1794) i Dreźnie. Artysta, uznawany za jednego z najwybitniejszych portrecistów arystokracji, w tym polskiej, końca XVIII w., kilkakrotnie malował księcia Józefa. W 1789 r., podczas pobytu Poniatowskiego w Wiedniu, powstał „Portret księcia Józefa wspartego na szabli”, gloryfikujący jego męstwo w bitwie pod Sabacz. Przed II wojną światową płótno znajdowało się w zbiorach Potockich w Warszawie, spłonęło w 1944 r. (zachowały się 2 pomniejszone repliki autorskie – w Muzeum Czartoryskich oraz Muzeum Narodowym w Poznaniu). Obraz Grassiego znany jest także dzięki oferowanej mezzotincie Johanna Petera Pichlera (1765-1807), austriackiego rytownika i rysownika, specjalizującego się w sztuce czarnej. Szczególne mistrzostwo artysta osiągał właśnie w portretach. Stan bardzo dobry. Bardzo rzadkie.
Ilośc odsłon: 456