Niemcewicz Julian Ursyn (1758-1841), pisarz, uczony, parlamentarzysta. Lit. W. Śliwicki. Lata 20. XIX w. 900,-
Litografia; 46 x 31,5 (cała plansza)
Popiersie w owalnej ramie, poniżej napis: „I. U. Niemcewicz”. Portret pochodzi z dzieła „Portrety wsławionych Polaków”, wydawanego w Warszawie w latach 1820-1830, z tekstem Karola Chodkiewicza. Dzieło to uznawane jest za inkunabuł polskiej litografii portretowej. Litografia autorstwa Walentego Śliwickiego (1765-1857), który odbitki wykonywał w amatorskiej pracowni hrabiego Aleksandra Chodkiewicza w jego pałacu przy ul. Miodowej w Warszawie. Grafika powstała według obrazu Antoniego Brodowskiego (1784-1832), wybitnego przedstawiciela klasycyzmu. Zabrudzenia, miejscami intensywniejsze, drobne uszkodzenia krawędzi, poza tym stan dobry. Inkunabuł litografii warszawskiej. Rzadkie.
Lit.: Katalog portretów BN, t. 3, s. 240, poz. 3674 (wersja z sygnaturą)
Ilośc odsłon: 419