Mniszech Michał Jerzy Wandalin (1748-1806), marszałek wielki koronny, członek Komisji Edukacji Narodowej, kolekcjoner. Wg J. Ch. Lampiego. Koniec XVIII w. 3600,-
Mezzotinta; 37,5 x 27,7 (przycięta z pozostawieniem 1-2 mm marginesów)
Najwyższej klasy portret, z medalionem w prawej ręce, w owalu wpisanym w prostokąt. Poniżej podpis: „Michael Georgius Vandalinus a Magna Konczyce Mniszech...”, przedzielony herbem własnym Mniszchów. Sygnowany na płycie, rytował Vincenz Georg Kieninger (1767-1851), malarz, ilustrator, grafik, wykształcony w Wiedniu, mistrz techniki mezzotinty. Portret według obrazu Jana Chrzciciela Lampiego (1751-1830), włoskiego malarza-portrecisty, pracującego dla arystokratów i dworów europejskich, m.in. dla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Portret Michała Jerzego Wandalina Mniszcha, męża siostrzenicy króla Stanisława Augusta – Urszuli Zamoyskiej, wychowanka Collegium Nobilium, gorącego propagatora idei oświeceniowych. Jako przeciwnik Konstytucji 3 Maja, namawiał króla do przystąpienia do Targowicy. Dzielił z królem pasję kolekcjonerską i bibliofilską. Na odwrocie pieczątka i zapisek kolekcjonerski.
Portret po konserwacji (boczne i górny margines dorobione), poza tym stan dobry. Bardzo rzadkie.
Lit.: Katalog portretów BN, t. 3, s. 205, poz. 3539
Ilośc odsłon: 311