[Elbląg] – „Elbing”. J. Janssonius. 1657 r. 2400,-
Miedzioryt; 42,5 x 51,5 (pl. 43,5 x 53)
Panorama otoczonego wałami i fosą miasta (8,5 x 35), po bokach herby Prus Królewskich i Elbląga. Poniżej plan grodu i najbliższych okolic (37 x 51,5). Rycina pochodzi z dzieła wydanego przez Joannesa Janssoniusa w 1657 r. „Theatrum Praecipuarum Urbium Positarum”. Do zilustrowania większości miast wykorzystano stare płyty z „Civitates …” Brauna i Hogenberga, uzupełniając atlas nowymi panoramami, w przypadku Polski dodano widok Elbląga i Torunia. Po konserwacji, zdublowany na bibułce, stan dobry.
Lit.: K. Kozica, Dantiscum Emporium (ze zbiorów T. Niewodniczańskiego), poz. G 73/3.
Ilośc odsłon: 491