[Bałtyk] – „Accurate Geographische Vorstellung der Ost-Zee...”. Ch. Riegel. 1743 r. 3200,-
Miedzioryt kolorowany w epoce; 43 x 60 (pl. 49 x 61,3)
W centrum mapy wizerunek szwedzkiego okrętu wojennego w pełnym uzbrojeniu, tworzący kartusz tytułowy. Na obrzeżach mapy w ramkach plany i widoki twierdz bałtyckich, m.in.: Sztokholmu, Kopenhagi, Kronsztadtu, Tallina, Rygi, Szczecina i Petersburga. Mapa powstała w związku z wojną 1740-1743, w której Szwecja utraciła na rzecz Rosji południową Finlandię (wcześniej Piotr I odebrał Szwecji Estonię i Inflanty). Po konserwacji (zdublowana), stan dobry. Wyjątkowo dekoracyjna, bardzo rzadka mapa.
Lit.: Dantiscum Emporium, poz. G 53/3 (ilustracja na dwóch stronach)
Ilośc odsłon: 425