Braun Ernst. Novissimum Fundamentum et praxis artilleriae oder Nachitziger besten Manier neuvermehrter und gantz gründlicher Unterricht was diese höchstnützliche Kunst vor Fundamenta habe und erfordere... Dantzig (Gdańsk) 1687. Nakł. autora, folio, frontispis (miedzioryt), k. 4, s. 197, [7], tabl. ryc. 23 (winno być 26, miedzioryty, w tym rozkładane), inicjały, finaliki (drzeworyty), acc.;
Braun Ernst. Anhang zur Artillerie oder kurtze und gründliche Beschreibung einiger Mühlen, Machinen, so bey einer Armée im Felde sehr nützlich, dienlich, gar gemächlich und vortheilhafftig auf rüstwagen, nebst einem Backofen können mitgeführet werden… Dantzig (Gdańsk) 1687. Nakładem Autora, s. [2], 23, [5], tabl. ryc. 17 (miedzioryty, w tym rozkł.), opr. skóra. 6000,-
E.XIII, 325-326. Traktat o sztuce artyleryjskiej autorstwa Ernsta Brauna (zm. 1693), kapitana artylerii królewskiego miasta Gdańska. Autor wydał tę pracę własnym sumptem, dedykując ją burmistrzowi, rajcom i ławnikom miasta Gdańska. Dzieło zawiera opisy dział, pocisków, tabele i wyliczenia balistyczne oraz inne tajniki rzemiosła artyleryjskiego. Jest świadectwem wielkiej teoretycznej i praktycznej wiedzy autora. Wykład został bogato zilustrowany miedziorytami ze schematami sprzętu i wykresami balistycznymi, sygnowanymi przez gdańskiego rytownika N. Langa: „N. Lang sc.” Poz. 2. to współwydany dodatek do traktatu artyleryjskiego (dedykowany królowi Janowi III Sobieskiemu), w którym zamieszczono opisy i ryciny 24 urządzeń mechanicznych, głównie młynów służących do produkcji prochu i moździerzy. Opr.: brązowy ppł., na licach pap. marm. Brak 3 tabl. ryc. w poz. pierwszej. Drobne otarcia opr., poza tym stan bardzo dobry. Bardzo rzadkie.
Ilośc odsłon: 426