[Biblia Wujka]. Wujek Jakub.Biblia, to iest księgi Starego y Nowego Testamentu, według łacińskiego przekładu starego, w kościele powszechnym przyiętego na Polski ięzyk z nowu z pilnością przełożone, z wykładem katholickim, trudnieyszych miejsc, do obrony wiary świętej powszechney przeciw kacerztwom tych czasów należących. Wydane w Krakowie 1599. Teraz cum licentia ordinarii przedrukowane. W Wrocławiu
1740. W Drukarni Akademickiey Coll. Soc. Jesu., s. [24], 2218 [właśc. 1218], oraz:
Nowy Testament Pana Naszego Iezusa Christusa. Wrocław [1740]. W Drukarni Akademickiey Coll. Soc. Jesu., s. 440, [58] (skorowidz), [5] (spis treści), 23 cm, opr. z epoki skóra naciągnięta na deski, zach. oryg. mosiężne zapinki. 1200,-
E. XIII, 16; XXXIII, 380. Druga, po blisko półtora wieku edycja słynnej Biblii Jakuba Wujka (1541-1597), jezuity, katolickiego tłumacza Pisma Świętego, teologa. Jej pierwsza edycja z 1599 r. stanowiła aż do II Soboru Watykańskiego najważniejszy polski przekład Pisma Świętego. „Wydanie cenione, bo zgodne z edycją z 1599” (Estreicher). Nowy Testament z osobną k. tyt. i własną paginacją. Na grzbiecie tyt. tłocz. złotem: „Biblia Sacra”. Oprawa z epoki: skóra naciągnięta na deski, zachowane dwie oryg. klamry mosiężne i dwa guzy służące do zapięcia i podtrzymujące skórzane paski, współcześnie uzupełnione. Otarcia opr. i pęknięcia przy krawędzi grzbietu. Brak frontispisu oraz kilku stron skorowidzu tematycznego (jest do „Szabbat”), kilka stron spisu treści uzupełnione w rękopisie z epoki. Karta tyt. reperowana z drobnym ubytkiem, gdzieniegdzie zbrązowienia, ślady zalania na obrzeżach, reperowane narożniki (podklejenia). Stan ogólny dobry. Rzadkie.
Ilośc odsłon: 828