Tygodnik Literacki poświęcony literaturze, sztukom pięknym i krytyce. Wychodzący pod redakcją A[ntoniego] Woykowskiego. 1840. Rok III. Nr 1-52. Poznań 1840. Czcionkami W. Deckera i Spółki, s. [4], 416, [2], 26 cm, opr. współcz. wyk. w introligatorni „Librarium”, płsk. ze złoc. napisem i tłocz.
Czasopismo powstało w 1838 r. z inicjatywy młodego muzyka Antoniego Wojkowskiego. Drukowano je przeważnie w Poznaniu, przez pewien okres także w Lesznie i Wrocławiu. Na łamach publikowano artykuły dotyczące literatury, sztuki, historii, krytyki literackiej, filozofii, krajoznawstwa, pisywano także o polskości Śląska, Mazur i Warmii. Z „Tygodnikiem” współpracowali najwybitniejsi polscy twórcy z kraju i emigracji, m.in. Karol Libelt, Jędrzej Moraczewski, Władysław Aleksander Maciejowski, Józef Ignacy Kraszewski, poeci: Wincenty Pol, Seweryn Goszczyński, Maurycy Gosławski, Michał Czajkowski, Lucjan Siemieński, Gustaw Ehrenberg. Na terenie Galicji i Królestwa Polskiego czasopismo było zakazane. W roczniku m.in.: Maciej Stryjkowski; Napoleon i oficerowie polscy pod Schüchtern (wyjątek z listów przez jenerała polskiego); O astronomii w Polsce; Obraz historyczno-charakterystyczny Polaków XVI wieku; O wzajemnych stosunkach prawodawstwa słowiańskiego; W numerach 15-16 pierwodruk utworu Juliusza Słowackiego „Święcone u JO księcia Radziwiłła Sierotki”; Teatr za Zygmunta III; Wspomnienia pisarzów dawnych (Kasper Miaskowski, Marcin Bielski). Oprawa wykonana w introligatorni „Librarium” (sygnowana nalepką): półskórek brązowy, grzbiet siedmiopolowy, w jednym polu złocona tytulatura, w pozostałych tłoczone na ślepo ozdobniki kwiatowe, papier okładek marmurkowany. Nieliczne marginalia w tekście. Na kartach charakterystyczne zażółcenia i zaplamienia, poza tym stan dobry, oprawa w stanie bardzo dobrym. Ładny egzemplarz. Rzadkie.
Lit.: J. Łojek, Prasa polska w latach 1661-1864, s. 250-251; Juliusz Słowacki. Bibliografia Literatury Polskiej „Nowy Korbut”, poz. 90
Ilośc odsłon: 3026