Zieliński Gustaw. Kirgiz. Powieść. Wydanie drugie J. N. Bobrowicza. Lipsk 1857, nakładem Księgarni Zagranicznej, s. [4], 72, ryc. w tekście, inicjały, finaliki (drzeworyty), 25,5 cm, opr. z epoki ppł. z tłocz. i złoc. 300,-
Egzemplarz ze zbiorów Stefana Dunikowskiego (1881-1941), inżyniera rolnika, porucznika WP. Ekslibris biblioteki w majątku Stróże i pieczątka własnościowa. Ilustrowane wydanie dzieła Gustawa Zielińskiego (1809-1881), ziemianina, zesłańca na Sybir, poety późnego romantyzmu. Sensacyjny poemat egzotyczny, napisany przez autora w czasie pobytu na zesłaniu, zyskał dużą poczytność w XIX w. i doczekał się wielu wydań w języku polskim, do dziś pozostając żywym wśród Kazachów. Niniejszą edycję charakteryzuje bardzo staranny układ typograficzny, tekst obwiedziony ramką liniową, ozdobiony drzeworytowymi rycinami, inicjałami i finalikami. Brak rycin na osobnych tablicach. Otarcia i zabrudzenia oprawy, zażółcenia papieru, nieznaczny ślad zalania górnego marginesu. Stan ogólny dobry.
Ilośc odsłon: 378