Wyspiański Stanisław. Bolesław Śmiały. Dramat w trzech aktach. Kraków 1903. Nakładem autora. Odbito w Drukarni Uniwersytetu Jagiellońskiego, s. 104, [6], 21 cm, opr. pł. z tłocz., górne obcięcie kart złocone, zach. lico oryg. okł. brosz. 120,-
Wydanie 2. Pierwszy utwór Wyspiańskiego, którego wydanie książkowe sygnalizowano afiszami. Dramat obejmuje końcowy epizod konfliktu pomiędzy królem Bolesławem Śmiałym a biskupem Stanisławem, zakończonego śmiercią biskupa. Utwór po raz pierwszy został wystawiony w Krakowie w maju 1903 r. z inicjatywy Józefa Kotarbińskiego. Realizacja teatralna dramatu, do którego sam Wyspiański przygotował scenografię i kostiumy, zaskoczyła swym nowatorstwem, była najpełniejszym wyrazem oryginalności autora jako artysty teatru. Oprawa z epoki: beżowe lniane płótno z tłoczoną na licu tytulaturą, wzdłuż lica naklejona barwna krajka z elementami kwiatowymi, zachowana oryginalna okładka broszurowa z reprodukcją sceny pochodzącej ze sławnego ornatu Piotra Kmity, przechowywanego w skarbcu na Wawelu. Pojedyncze rdzawe plamki w tekście, poza tym stan bardzo dobry.
Ilośc odsłon: 519