Pas kontuszowy, lity, czterostronny. Kraków, pracownia Daniela Chmielewskiego. 1796 – I ćwierć XIX w. 80 000,-
Sygnatura w narożnikach głów niewyraźna z powodu wytartych ciemnych wątków: D …../C H… /L E S (pasy sygnowane w narożach głów DANIEL/ CHMIE/ LESKI łączone są z krakowską pracownią Daniela Chmielewskiego (1796-I ćw. XIX w.).
Przędza jedwabna, nić srebrna, nić srebrna złocona. Taqueté façone, lansowany i broszowany; wym.: 480 x 38,5 cm, wysokość głów 31 cm.
W głowach po dwa motywy bukietów fantazyjnych kwiatów wyrastających z odwróconej kwiatowej palmety. Wciąż w rzuty listków w mijających się szeregach na tle zygzakowatych linii. Obrzeżenia pionowe i poziome z motywem różnych wici kwiatowych. Obwódki w nieregularne, drobne, geometryczne motywy zbliżone do rombów i trójkątów. Kolorystyka: na prawej stronie tło głów i obrzeżeń złote, a ornament jasnozielony, łososiowy, niebieski i biały o brązowym konturze. Wciąż złoty i srebrny z brązowym i białym ornamentem. Na lewej stronie (rewersowej) tło głów i obrzeżeń brązowe, a ornament złoty. Wciąż ze złotym ornamentem na tle w połowie łososiowym w połowie brązowym. Stan zachowaniadobry, miejscami drobne ubytki i przetarcia wątku. W głowach niewielkie, na kilkucentymetrowych obszarach, podklejenia krepeliną, miejscami konserwacja igłowa. Frędzla doszyta, złota o ozdobnym skręcie. Wyjątkowej długości i szerokości pas lity, o pięknej kolorystyce. Rzadkość.
Lit.: J. Chruszczyńska, Pasy kontuszowe z polskich manufaktur i pracowni w zbiorach M NW, Warszawa 1995, s. 196-202
Ilośc odsłon: 660