6. Z wizerunkami monet A. Orłowskiego Czacki Tadeusz. O litewskich i polskich prawach, o ich duchu, źrzódłach, związku i o rzeczach zawartych w pierwszym Statucie dla Litwy 1529 roku wydanem. T. 1 (z dwóch), Warszawa 1800.
Czacki Tadeusz. O litewskich i polskich prawach, o ich duchu, źrzódłach, związku i o rzeczach zawartych w pierwszym Statucie dla Litwy 1529 roku wydanem. T. 1 (z dwóch), Warszawa 1800. W Drukarni J.C.G. Ragoczego, s. VIII, 178, XXVII, [1], 179-328, tabl. ryc. 13 (miedzioryty), tabele 4 (rozkł.), 24 cm, opr. płsk z tłocz. i złoc., brzegi kart prósz. 3000,-
Egzemplarz z księgozbioru Łączyńskich w Kościelcu (pieczątka heraldyczna)iObuchowiczów (nalepka własnościowa na przedniej wyklejce –„Biblioteka Lipowska”). Wydanie 1. Pierwsze w literaturze polskiej dzieło z zakresu historii prawa polskiego. Największa praca Tadeusza Czackiego (1765-1813), historyka, ekonomisty, twórcy Liceum Krzemienieckiego. W przypisach autor umieścił mnóstwo informacji z historii Polski, zaczerpniętych ze źródeł częściowo już dzisiaj zaginionych. Oferowany pierwszy tom dzieła jest ozdobiony 13 miedziorytowymi tablicami przedstawiającymi wizerunki 225 rewersów i awersów monet polskich(tom II zawierał tylko jedną tablicę). Trzy tablice sztychował Jan Ligber (zm. 1814), dziesięć pozostałych Aleksander Orłowski (1777-1832) – „Ryciny Orłowskiego wykraczają dużo poza technicznie wierną reprodukcję numizmatów. Portrety królów polskich na monetach wycięte są kreską pełną wyrazu i światłocienia z podkreśleniem indywidualności zarówno portretowanego, jak i samego artysty. […] O tym zaś, jak cenił swoją pracę niech świadczy fakt, że na każdej tablicy umieścił u dołu pełny podpis: »Al. Orłowski fecit«” (Banach). Oprawa: ciemnobrązowy sześciopolowy półskórek; w jednym z pól tłoczona i złocona tytulatura, w drugim data i rok wydania, brzegi kart prószone. Przycięty dolny margines karty tytułowej, ślady kredki na wyklejkach, rewersie jednej z tablic i ostatniej stronie tekstu, poza tym stan dobry. Ładny egzemplarz.
Lit.: A. Banach, Polska książka ilustrowana 1800-1900, poz. 1; A. Suligowski, Bibliografia prawnicza polska XIX i XX wieku, poz. 1809; M. Gumowski, Bibliografia numizmatyki polskiej, poz. 1862.
Ilośc odsłon: 735