0. Czapski Marian hr. Historya powszechna konia. T. 1-3 (w 3 wol.). Poznań 1874
Czapski Marian hr. Historya powszechna konia. T. 1-3 (w 3 wol.). Poznań 1874. Nakładem Księgarni J[ana] K[onstantego] Żupańskiego, s. VIII, 430, tabl. ilustr. 1 (fotografia); [4], 535, tabl. ilustr. 1 (fotografia); [4], 263, tabl. ilustr. 1 (fotografia), 24,5 cm, opr. jednolita z epoki płsk. ze złoc.
Wydanie 1. Egzemplarz z biblioteki rodziny Rojowskich w Bystrzycy k/Lublina (pieczątki). Monumentalna monografia Mariana Hutten-Czapskiego (1816-1875) – hipologa, pszczelarza, marszałka szlachty guberni wileńskiej, uczestnika powstania styczniowego, zesłańca na Sybir. Praca poświęcona dziejom konia od najdawniejszych czasów do połowy XIX wieku. Kopalnia informacji odnoszących się do specjalistycznych zagadnień związanych z koniem. T. 1 obejmuje dzieje konia od starożytności do XVI w. (m.in. koń wschodni, koń krucjat, koń mongolski), t. 2 opisuje wypadki dziejowe i hippiczne XVII stulecia oraz dzieje konia polskiego (tu m.in.: język hippiczny, hodowla konia w Polsce, koń polski w stajni, polski rodzaj jazdy, koń na turniejach, koń na łowach), t. 3 obejmuje wypadki dziejowe i hippiczne XVIII i XIX stulecia oraz dokładne omówienie konia Cesarstwa Rosyjskiego. Na początku każdego tomu jedna tablica z naklejoną oryginalną fotografią. Oprawa jednolita z epoki: półskórek brązowy ze złoconą tytulaturą na grzbiecie, papier okładek marmurkowany. W tomie 1 i 3 brak części tylnej wyklejki, na kartach miejscami charakterystyczne zażółcenia, poza tym stan dobry. W 1876 r. został wydany dodatkowo atlas z ilustracjami. Ładny egzemplarz. Bardzo rzadkie.
Ilośc odsłon: 693