0. Lelewel Joachim. Bibliograficznych ksiąg dwoje... Wilno 1823-1826
Lelewel Joachim. Bibliograficznych ksiąg dwoje, w których rozebrane pomnożone zostały dwa dzieła Jerzego Samuela Bandtke: Historja drukarń krakowskich – tudzież Historja Biblioteki Uniw. Jagiell. w Krakowie, a przydatny katalog inkunabułów polskich. T. 1-2. Wilno 1823-1826. Nakładem i Drukiem Józefa Zawadzkiego, s. 280, tabl. rozkł. 5; 435, ryc. 13 (miedzioryty na 12 rozkł. tabl., winno być 18), 21,5 cm, współopr., opr. z epoki płsk, na grzbiecie szyldzik z tyt.
Egz. z biblioteki peczarskiej hr. Potockich (pieczątka na k. tyt.) oraz hr. Ciecierskich (ekslibris na wyklejce). Wydanie 1. Pionierska praca z dziedziny bibliotekoznawstwa, obejmująca całokształt zagadnień historycznych, metodycznych, organizacyjnych i praktyczno-technicznych nauki o książce. Uznawana za pierwszy podręcznik księgoznawczy. Egzemplarz pochodzi z biblioteki w Peczarze pod Tulczynem hr. Potockich (pieczątka heraldyczna z napisem: „Biblioteka Peczarska”), założonej w latach 40. XIX wieku przez Konstantego Potockiego (1816-1857), wnuka Stanisława Szczęsnego Potockiego, syna Jarosława. Na k. tyt. wcześniejszy wpis: „Biblioteka sitkowicka”. Założycielem biblioteki Komandorii Maltańskiej w Sitkowicach na Podolu był Jarosław Potocki (1784-1838), trzeci syn Stanisława Szczęsnego, generał, marszałek dworu rosyjskiego. Ekslibris heraldyczny sygn. F. Augustynowicz-Ciecierski. Nieduże pęknięcia grzbietów opr., marginesy 4 pocz. kart t. 1. naprawiane z niewielką stratą tekstu, ubytki pap. k. tyt. i przybrudz. kilku kart t. 2., nieliczne ślady zalania marginesów, poza tym stan dobry. Rzadkie, zwłaszcza z taką proweniencją.
Ilośc odsłon: 766