0. Chomicz Witold (1910-1984) – „Kazimierzowi Witkiewiczowi Książnicy Krakowscy 4 marzec 1947”.
Chomicz Witold (1910-1984) – „Kazimierzowi Witkiewiczowi Książnicy Krakowscy 4 marzec 1947”.
Gwasz, akwarela; 53,0 x 35,0 (w świetle p-p)
Sygnowany p.d.: „W. Chomicz”. Praca przygotowana na imieniny Kazimierza Witkiewicza jako najwspanialszy prezent od Książników Krakowskich. Przedstawia solenizanta jako maga z Orderem Białego Kruka, siedzącego pośród książek, wznoszącego toast sokiem z marchwi za pomyślność Pani Książki. Towarzyszą mu Biały Kruk i Biała Myszka Bibliofilska. Obok na księdze napis: „Pospolity kruk białemu skreślił słowa po swojemu, a mistrz chomik [Chomicz] dał im szatę w te symbole przebogate”. Na tle nieba kartusz z sygnetem introligatorów oraz tekst: „Potężny Magu krakowskiej książnicy, nad czym to dumasz w tej mędrców świetlicy...”. Adresatem tej niezwykłej laurki był Kazimierz Wojciech Witkiewicz (1880-1973), malarz, grafik książkowy, bibliotekarz, a przede wszystkim bibliofil krakowski. Od 1904 r. związany z Krakowem, od 1912 r. pracował jako bibliotekarz w Muzeum Przemysłowym, które stało się siedzibą założonego w 1922 r. Towarzystwa Miłośników Książki w Krakowie. Kazimierz Witkiewicz przez 40 lat pełnił funkcję prezesa TMK. W 1930 r. Witkiewicz zorganizował przy TMK Zakon Bibliofilski, z którego wyłoniono Kapitułę Orderu Białego Kruka. Witkiewicz był kanclerzem Kapituły Orderu Białego Kruka. Podczas II wojny św. Towarzystwo działało nielegalnie, jego istnienie przerwała dopiero likwidacja w 1962 r. Jednym z głównych współpracowników i przyjaciół Witkiewicza był Witold Chomicz, malarz, profesor Katedry Grafiki Książki na krakowskiej ASP, pełniący funkcję kanclerza Rycerskiego Zakonu Bibliofilskiego, a zarazem jego typografa. W 1959 r. otrzymał Order Białego Kruka za zasługi dla polskiej książki. Drobne zaplamienia, poza tym stan dobry. Oprawiony w ramę 74,0 x 56,0 cm. Rzadki dokument z życia krakowskich bibliofilów, żartobliwy hołd artystyczny dla zasłużonego dla polskiej książki prezesa TMK.
Ilośc odsłon: 746