0. Mokłowski Kazimierz.Sztuka ludowa w Polsce. Część l: Dzieje mieszkań ludowych. Część II: Zabytki sztuki ludowej. Lwów 1903.
Mokłowski Kazimierz. Sztuka ludowa w Polsce. Część l: Dzieje mieszkań ludowych. Część II: Zabytki sztuki ludowej. Lwów 1903. Nakładem Księgarni H. Altenberga, s. [6], 552, ilustr. w tekście 379, 23,5 cm, opr. wyd. ppł., lica oklejane pap. naśladującym sklejkę.
Jedno z podstawowych opracowań polskiej sztuki ludowej. Część pierwsza zawiera obszerną charakterystykę typów chałup wiejskich oraz ich wnętrz w Polsce, na tle porównawczym z innymi krajami Europy. Część druga prezentuje architekturę, snycerkę i zdobnictwo drewniane dworów i dworków szlacheckich w różnych częściach Polski, ponadto drewniane kościoły, bożnice, cerkwie, dzwonnice, kaplice i kapliczki przydrożne. W osobnych rozdziałach omówiono najstarsze zachowane lub znane z ikonografii ratusze drewniane, małomiasteczkowe domy podcieniowe, spichlerze i lamusy oraz ludowe sprzęty i meble. Starannej analizie poddano motywy ornamentów ze szczególnym uwzględnieniem sztuki góralskiej na Podhalu. Książka zawiera m.in. liczne fotografie oraz szczegółowe rysunki wykonane przez autora, ukazujące w większości nieistniejące już obiekty w Polsce centralnej i na Kresach Wschodnich. Interesująca oprawa wydawnicza: okładziny oprawy imitują surowe deski z tłoczoną tytulaturą oraz ornamentami nawiązującymi do sztuki ludowej Podhala. Niewielkie zabrudzenia i otarcia oprawy. Stan dobry.
Ilośc odsłon: 1072