0. Grabowski Ambroży. Starożytnicze wiadomości o Krakowie. Zbiór pism i pamiętników. Kraków 1852.
Grabowski Ambroży. Starożytnicze wiadomości o Krakowie. Zbiór pism i pamiętników. Kraków 1852. Nakładem i drukiem Józefa Czecha, s. XV, [I], 304, portret 1 (litografia), tabl. ryc. 1 (miedzioryt M. Stachowicza), 25,5 cm, opr. z epoki płsk ze złoc.
Egzemplarz z księgozbioru Stanisława Laskowskiego (ekslibris, podpis, pieczątka). Dzieło zawiera opisy dawnych zabytków Krakowa, wydarzeń historycznych (wjazdy królów polskich, oblężenia, pożary, zarazy), zwyczajów (m.in. obszerna informacja o Towarzystwie Kurkowym ozdobiona miedziorytem Michała Stachowicza) oraz wiele ciekawostek (listy królów do Krakowa w sprawie zakazu przywożenia fałszywych monet ze Śląska, ceny żywności, ubiory mieszczan). W części końcowej m.in. informacje o mennicach i mincerzach, a także o ważnych postaciach związanych z Krakowem (ród Bonerów, Maciej Wirzbięta, Świętopełk Fioł, Hieronim Wietor, Mikołaj Unger). Przed tekstem portret autora w litografii. Nieznaczne otarcia oprawy na krawędziach, ślad zawilgocenia, miejscami charakterystyczne zażółcenia, poza tym stan dobry. Ładny egzemplarz.
Ilośc odsłon: 1059