0. Rolle Józef Antoni. Dr. Antoni J. [pseud.]. Szkice i opowiadania. Serya piąta. Kraków i Warszawa 1887.
Rolle Józef Antoni. Dr. Antoni J. [pseud.]. Szkice i opowiadania. Serya piąta. Kraków i Warszawa 1887. Nakład Gebethnera i Wolffa, s. [4], 465, [1], II, 20,5 cm, opr. z epoki płsk. ze złoc.
Egzemplarz z księgozbioru Piotra Ostromęckiego w Tomaszewicach (złocony superekslibris na grzbiecie, ekslibris, pieczątki). Zbiór szkiców i opowiadań historycznych napisanych przez Józefa Antoniego Rolle (1829-1894) — lekarza, historyka Kresów, działacza społecznego. W swych badaniach wykorzystał dokumenty rodzinne większości rodzin zamieszkujących na Podolu, miał także dostęp do zbiorów Potockich w Tulczynie. Tom zawiera m.in. utwory: Samuel Łaszcz. Kartka z dziejów swawoli kresowej; Iwan Bohun pułkownik kozacki; Sawa Czalenko, z hajdamackich dziejów ubiegłego wieku; Diablica. Opowiadanie z XVII wieku; Literacka drużyna. Przetarcia i podklejenia na karcie tytułowej, pierwsza składka luzem, poza tym stan dobry. Ładny egzemplarz.
Ilośc odsłon: 1041