0. Kondratowicz Ludwik. [Syrokomla Władysław]. Wędrówki po moich niegdyś okolicach. Wspomnienia, studja historyczne i obyczajowe. Wilno 1853.
Kondratowicz Ludwik. [Syrokomla Władysław]. Wędrówki po moich niegdyś okolicach. Wspomnienia, studja historyczne i obyczajowe. Wilno 1853. Nakładem i Drukiem Józefa Zawadzkiego, s. 248, tabl. ryc. 1 (litografia), 20,5 cm, opr. płsk z tłocz. i złoc.
Studia historyczno-krajoznawcze z Kresów Rzeczypospolitej Władysława Syrokomli (1823-1862), poety, dramatopisarza i tłumacza literatury. Zawiera m.in.: Dworek Załucze; Droga do Mira — parę uwag o zagrodowej szlachcie; Mir; Nieśwież; Droga do Swierżnia; Stołpce; Kajdanów. Interesująca pozycja z punktu widzenia historycznego i etnograficznego ukazująca historię rozwoju wymienionych miejscowości, rolę jaką na tych ziemiach odegrali żydzi. Poznajemy również zwyczaje i obyczaje ludowe, a także wiadomości o dobrach kultury i zabytkach. Dzieło ozdobione litografią Zamku Mirskiego, wykonaną w Litografii Banku Polskiego przez Wł. Walkiewicza (1833-1900), warszawskiego grafika. Oprawa: bogato tłoczony i złocony półskórek z tytulaturą. Niewielkie przetarcia okładek, zażółcenia papieru. Stan dobry.
Ilośc odsłon: 907