0. Kováts Edgar. Sposób zakopiański I Manire de Zakopane I Die Art Zakopane. Wien (Wiedeń) b.r. [1899]
Kováts Edgar. Sposób zakopiański I Manire de Zakopane I Die Art Zakopane. Wien (Wiedeń) b.r. [1899]. Verlag yon Anton Schroll 8i Co, s. [8], tabl. ilustr. 24, 40 cm, opr. wyd. pł. ze złoc. i tłocz.
Tytuł i tekst równolegle w języku polskim, francuskim i niemieckim. Praca opublikowana przez Edgara Koytsa (1849-1912), architekta, malarza, dyrektora Szkoły Przemysłu Drzewnego w Zakopanem i twórcy tzw. „sposobu zakopiańskiego" będącego swoistą alternatywą dla rozwijanego przez Stanisława Witkiewicza „stylu zakopiańskiego". W 1900 r. Koyts zaprojektował na Wystawie Powszechnej w Paryżu pawilon w oparciu o własne formy zakopiańskie, za co otrzymał złoty medal. Publikacja Sposobu” wywołała ostrą polemikę w prasie lwowskiej i krakowskiej na przełomie wieków. Tablice przedstawiają wzory snycerstwa, naczynia, sztućce, rzeźby, meble, motywy dekoracyjne i architektoniczne stylizowane na wzorce zakopiańskie. Oprawa wydawnicza: płótno ciemnozielone, na licu i wzdłuž grzbietu złocona tytulatura. Drobne otarcia oprawy, drobne zabrudzenia, poza tym stan dobry. Rzadkie.
Ilośc odsłon: 757