0. Jocher Adam. Obraz bibliograficzno-historyczny literatury... Wilno 1840-1842.
Jocher Adam. Obraz bibliograficzno-historyczny literatury i nauk w Polsce, od wprowadzenia do niej druku po rok 1830 włącznie, z pism Janockiego, Bentkowskiego, Ludwika Sobolewskiego, Ossolińskiego, Juszyńskiego, Jana Winc. i Jerz. Sam. Bandtków itd. Wilno 1840-1842. Wydanie Adama Zawadzkiego. Nakładem i drukiem Józefa Zawadzkiego. Tom I-II (z 3), s. XXXII, [2], LXXXVI, [2], 470, [2], XVI, 687, [1], 23 cm, opr. z epoki płsk. z szyldzikiem, złoc. i inicjałem F.W., zach. okł. pap.
Adam Jocher (1791-1860), bibliograf, bibliotekarz, encyklopedysta, wykładowca Uniwersytetu Wileńskiego. „Obraz” jest jedną z pierwszych narodowych bibliografii. Pomnikowe i pionierskie w takim zakresie dzieło, zrealizowane z dużą skrupulatnością, obejmujące wiele dziedzin z zakresu literatury i sztuk pięknych oraz wszelkich nauk. Każdy z trzynastu „oddziałów” składa się z części historyczno-krytycznej, bibliografii i not uzupełniających. Bardzo wartościowe dla historii polskiej kultury opracowanie. Brak t. III, wydanego 15 lat później. Nieznaczne otarcia opr. Ładny egzemplarz.
Ilośc odsłon: 645