1. Słowacki Juliusz. Trzy poemata. Paryż 1839.
Słowacki Juliusz. Trzy poemata. Paryż 1839. W Drukarni i Księgarni Polskiej, s. 121, [3], 18 cm, opr. późniejsza płsk. ze złoc., zach. oryg. okł. brosz.
Wydanie 1. Tom zawiera trzy wcześniej niedrukowane poematy: Ojciec zadżumionych w El-Arish; W Szwajcarii; Wacław. „Ojciec zadżumionych” powstał we Florencji w 1838 r., jego genezę stanowi opowiadanie zasłyszane przez Słowackiego w 1836 w El-Arish w czasie kwarantanny przed wjazdem do Palestyny. Utwór ma formę monologu Araba, który opowiada podróżnemu jak dżuma zabrała mu na kwarantannie całą rodzinę. Współcześni przyjęli utwór przychylnie, wysoko ocenili go także historycy literatury, zwłaszcza Juliusz Kleiner. Poemat „W Szwajcarii” powstał w latach 1835-1836, ostatecznie został wykończony w 1838 r. Jest to liryczna relacja o niezwykłej miłości zakończonej śmiercią bohaterki. Śmierć poeta ukazał jako nieuchronną katastrofę, która bierze swój początek w samym przeżyciu miłosnym. Poemat zyskał dużą popularność w II połowie XIX w., jego wpływy widoczne są w twórczości m.in. Marii Konopnickiej, Kazimierza Tetmajera, Artura Oppmana czy Juliana Przybosia. Poemat „Wacław” powstał we Florencji w 1838 r., stanowi on swoisty epilog „Marii” Antoniego Malczewskiego. Oprawa luksusowa wykonana przez jednego z najwybitniejszych duńskich introligatorów, Ankera Kystera (sygnowana pieczątką): półskórek brązowy ze złoceniami na grzbiecie, u dołu data i miejsce wydania. Drobne otarcia krawędzi grzbietu, poza tym stan dobry. Ładny egzemplarz w eleganckiej oprawie.
Ilośc odsłon: 675