0. Zbiór Biuletynów Informacyjnych AK z Powstania Warszawskiego
[Powstanie Warszawskie] – Biuletyny Informacyjne AK od 2 sierpnia do 4 października 1944 r. Numery od 35 do 102. Warszawa 1944 [Armia Krajowa] W-Z-W [Wojskowe Zakłady Wydawnicze), s. [150], różne formaty, oraz:
[Zdobycie Pasty] – Dodatek Ilustrowany. Biuletyn Informacyjny (Śródmieście-Północ). R. 1, nr 1. [Warszawa ok. 25 VIII 1944. Armia Krajowa. VI Oddział Sztabu] W-Z-W, s. [4], fot., ilustr., 35 x 25 cm.
Zbiór 66 Biuletynów Informacyjnych Armii Krajowej, w tym 4 dodatków nadzwyczajnych oraz dodatku ilustrowanego, z okresu Powstania Warszawskiego. Biuletyn Informacyjny w latach 1939-1945 organ SZP, a potem ZWZ/AK, był najważniejszym i najbardziej rozpowszechnionym pismem konspiracyjnym w Polsce.Od 1941 r. był centralnym organem prasowym VI Oddziału Biura Informacji i Propagandy Komendy Głównej Armii Krajowej. W okresie Powstania Warszawskiego miał charakter dziennika, stając się pismem „które wszyscy znali i mieli do niego zaufanie”. Jego redaktorem od 5 XI 1939 r. był niezmiennie Aleksander Kamiński, autor większości artykułów wstępnych. W okresie Powstania Warszawskiego w skład redakcji weszli: Bolesław Skrocki, Stanisław Sachnowski, Eugeniusz Szrojt i Antoni Szymanowski. Zespół obejmuje okres od rozkazu dowódcy Armii Krajowej gen. „Bora” (Tadeusza Komorowskiego) „do walki z wrogiem” z dnia 1 VIII 1944 r. (nr 35 z 2 VIII 1944) do „Układu o zaprzestaniu działań wojennych” (nr 102 z 4 X 1944 r.). Biuletyny w codziennie publikowanych komunikatach, rozkazach i informacjach przedstawiają walkę żołnierzy Armii Krajowej i innych formacji, o wyzwolenie stolicy i utrzymanie zajętego terytorium miasta. Część numerów zajmują również sprawy międzynarodowe, a zwłaszcza stosunki polsko-rosyjskie w obliczu postawy Armii Czerwonej stojącej na przedpolach stolicy oraz rozmów w Moskwie premiera Stanisława Mikołajczyka. Na kartach m.in. reportaże i relacje bezpośrednie z pola walki (np. ze zdobycia „Pasty”), życie codzienne w stolicy ludności cywilnej, sprawy mniej znane do dzisiaj (kary śmierci dla zdrajców, udział Żydów, Francuzów, Słowaków i Gruzinów w walkach po stronie polskiej), listy zaginionych. Nie brak również poezji i pieśni powstańczej, wspomnień z walk, przez które przebija tragedia poległych powstańców-dzieci. Dodatek ilustrowany pod red. Jana Marcina Szancera i Zofii Szancerowej zawiera fotoreportaż z 11 zdjęciami z walk w stolicy, w tym ze zdobycia gmachu „Pasty” przy ul. Zielnej 27 i 29 w dn. 21 VIII 1944 r. Numery przeważnie dwustronicowe, 25 sztuk o wym. 47 x 32 cm, pozostałe 25 o wym. ok. 32 x 18 cm oraz 3 o wym. 37 x 26 cm. Dziewięć numerów czterostronicowych o wym. 32 x 24 cm oraz cztery dodatki nadzwyczajnie, podwójnie numerowane (jako dodatek i kolejny numer) o wym. 32 x 24 cm. Pieczęcie: „Ze zbiorów Andrzeja Gołosia”. Brak dwóch numerów: 97 i 98 z 29 i 30 IX 1944 r. Numery 36, 40, 42, 66, 71 (podklejenia) oraz 72 i 76 uszkodzone (zagięcia, drobne ubytki przy krawędziach, ślady składania). Każdy egz. zabezpieczony na kartonie.
Ilośc odsłon: 759