0. [Sułkowski Józef]. Mémoires historiques, politiques et militaires, sur les révolutions de Pologne 1792, 1794, la campagne d’Italie 1796, 1797, l’expédition du Tyrol, et les campagnes d’Égypte 1798, 1799. Paris (Paryż) 1832.
[Sułkowski Józef]. Mémoires historiques, politiques et militaires, sur les révolutions de Pologne 1792, 1794, la campagne d’Italie 1796, 1797, l’expédition du Tyrol, et les campagnes d’Égypte 1798, 1799. Paris (Paryż) 1832. Alexandre Mesnier, s. XII, 13-183, [1], VIII, 9-198, portret 1 (litografia), 20,5 cm, opr. z epoki płsk. z szyldzikiem i złoc., u dołu grzbietu złocony superekslibris napisowy: „A. Wąsowicz”.
Wydanie 1. Zbiór materiałów źródłowych dotyczących Józefa Sułkowskiego (ok. 1770-1798) – kapitana wojsk polskich i francuskich, adiutanta generała Napoleona Bonaparte, jednego z najzdolniejszych oficerów napoleońskich. Zbiór opublikował Hortensius Rousselin – syn Aleksandra Rousselina de Saint Albin – towarzysza walk J. Sułkowskiego. Część pierwsza zawiera obszerną biografię Sułkowskiego napisaną w oparciu o zachowane dokumenty i relacje, w drugiej zamieszczono dokumenty źródłowe (wspomnienia, listy, dokumenty i relacje z wojny polsko-rosyjskiej 1792, kampanii włoskiej i egipskiej Napoleona). Przed kartą tyt. litografowany portret Sułkowskiego. Oferowana książka cieszyła się dużą popularnością, przypominając postać generała kręgom Wielkiej Emigracji. Jej efektem był m.in. pomnik Sułkowskiego z tablicą w trzech językach ufundowany w Kairze w 1834 r. przez gen. Henryka Dembińskiego. Pojedyncze ślady po owadach, karta tytułowa podklejona, miejscami przebarwienia, poza tym stan dobry. Rzadkie.
Ilośc odsłon: 661