0. Quirini Eugeniusz, Librewski Stanisław. Ilustrowana kronika Legionów Polskich 1914-1918. Warszawa 1936
Quirini Eugeniusz, Librewski Stanisław. Ilustrowana kronika Legionów Polskich 1914-1918. Warszawa 1936. Nakładem Głównej Księgarni Wojskowej, s. 124, [9], tabl. fot. 196, tabl. planów i szkiców 22, portret Józefa Piłsudskiego (litografia), portrety w sepii 14, tabl. barwne 4, 27,8 cm, opr. wyd. pł. ze złoc. i tłocz., zachowana oryginalna obwoluta wydawnicza.
Piękne edytorsko dzieło opracowane w Atelier Girs-Barcz w Warszawie (grafika, portrety, plansze barwne, projekt oprawy). Najobszerniejsza dokumentacja fotograficzna Legionów Polskich i ich walk w latach 1914-1918. W części pierwszej – tekstowej – kalendarium Legionów wzbogacone fragmentami rozkazów, dokumentów, komunikatów i adresów. W obszernej części drugiej – ilustracyjnej – ponad 800 zdjęć dokumentujących poszczególne kampanie, bitwy, działania bojowe, życie legionowe. Na osobnych tablicach portrety Józefa Piłsudskiego i dowódców legionowych, przed tekstem litografowany portret Józefa Piłsudskiego, w tekście cztery tablice barwne (reprodukcje akwafort), na końcu plany i szkice najważniejszych bitew i potyczek legionowych. Oprawa wydawnicza: zachowana oryginalna obwoluta wydawnicza, płótno szare (w kolorze mundurów legionowych), zdobienia tłoczone złotą i srebrną farbą: na grzbiecie tytulatura i wizerunek miecza, a na licu powtórzona tytulatura, w narożnikach Orły legionowe. Ubytki pap. obwoluty, poza tym stan bardzo dobry. Ładny egzemplarz.
Ilośc odsłon: 676