0. Naruszewicz Adam. Historya narodu polskiego. Tom I. Część I. Warszawa 1824.
Naruszewicz Adam. Historya narodu polskiego. Tom I. Część I. oraz Tom I. Część II. (w 2 wol.). Z rękopisma Biblioteki Puławskiey i Józefa hrabiego Sierakowskiego; staraniem i nakładem Towarzystwa Królewskiego Warszawskiego Przyjaciół Nauk wydana. Warszawa 1824. Drukiem N. Glucksberga, s. [18], XXVI, 294, mapy 4 (litografie rozkł.); s. [13], 295-848, XXXXIV, [4], mapa 1 (litografia rozkł.), 22,5 cm, opr. płsk z epoki z tłocz. i złoc. i dwoma szyldzikami na grzbiecie.
Wydanie 1. Najważniejsze dzieło w dorobku Adama Naruszewicza (1733-1796), napisane na zlecenie króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Naruszewicz przygotował do druku najpierw tom drugi (Dzieje Piastów), który wydał w 1780 r. Do 1786 r. opublikował pozostałych pięć tomów. Na koniec pozostawił sobie do opracowania tom pierwszy, który miał zawierać dzieje bajeczne, stale go uzupełniał „ale do ostatecznych wyników nie doszedł”, pochłonięty bieżącymi wydarzeniami politycznymi i pracą na Sejmie Czteroletnim. Dopiero w 1824 r., ponad ćwierć wieku po śmierci autora, staraniem Towarzystwa Królewskiego Warszawskiego Przyjaciół Nauk wydrukowano tom pierwszy w dwóch częściach. Przetarcia okładek i grzbietu. Zabrudzenia i zaplamienia kart, poza tym stan dobry.
Ilośc odsłon: 895