0. Mochnacki Maurycy. Powstanie narodu polskiego w r. 1830 i 1831. T. 1-2 (1 wol.) Poznań 1863
Mochnacki Maurycy. Powstanie narodu polskiego w r. 1830 i 1831. T. 1-2 (1 wol.) Poznań 1863. Nakładem Księgarni Jana Konstantego Żupańskiego, s. [8], 387; [6], 445, 23 cm, opr. z epoki, płsk.
Podstawowe opracowanie do dziejów politycznych powstania listopadowego, które wywarło ogromny wpływ na polityków, publicystów i pisarzy doby Wielkiej Emigracji (m.in. Słowackiego i Norwida), a także ukształtowało w znacznej mierze obraz powstania listopadowego tworzony w świadomości przyszłych pokoleń Polaków, w tym wielu historyków, m.in. A. Śliwińskiego, W. Tokarza, J. Łojka. Autor wyraża przekonanie, że polityczne i wojskowe kierownictwo powstania zaprzepaściło możliwość zwycięstwa nad Rosją. Dzieło nie ukończone, ze względu na śmierć autora doprowadzone zostało do 25 stycznia 1831 r. Maurycy Mochnacki (1803-1834) publicysta polityczny, jeden z teoretyków polskiego romantyzmu, uczestnik i kronikarz powstania listopadowego. Wydanie ze zbiorowej edycji dzieł Mochnackiego. Oprawa: niebieski płsk, na grzbiecie tłocz. i złoc., w dolnej partii monogram „B. Z”. Brak. k. tyt. wyd. zbiorowego. Drobne uszkodzenia pap. opr., miejscami przebarwienia i zabrudzenia, poza tym stan dobry.
Ilośc odsłon: 841